Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göbeklitepe Şanlıurfa merkezine 22 km uzaklıkta ,Örencik Köyü yakınında olan eski ve tarihi yapıların olduğu Göbeklitepe hakkında bilinmesi gerekenleri ve ulaşımını sizin için araştırdık.

Göbeklitepeye Nasıl Gidilir?

Göbeklitepeyi ziyaret etmek için öncelikle Şanlıurfaya gitmeniz gerekmektedir. İstanbuldan Şanlıurfaya ulaşım uçakla  1 saat 47 dakika sürmektedir. Göbeklitepe Ören Yeri Dağeteği Mahallesi, Haliliye Türkiye / Şanlıurfa

Göbekitepe Ziyaret Saatleri 

Yaz Dönemi

1 Nisan – 31 Ekim
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi

31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00

Gişe Kapanış Saatleri 

Yaz Dönemi: 18:30
Kış Dönemi: 16:30

Göbeklitepe Giriş Ücretleri

Göbeklitepe giriş ücreti 36 TL ‘dir. Müzekart’ınız ile ücretsiz Göbeklitepe Ören Yeri’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzekart Nedir? tam bilgi sahibi olmak adına sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Göbeklitepe Ziyaretiniz Sırasında

Giriş bölümünde yer alan animasyonları izleyin ve bilgilendirme panolarını dikkatlice okuyunuz.
Ziyaretiniz esnasında gezi güzergahına bağlı kalarak tüm bölgeleri keşfedebilirsiniz. 
Göbeklitepe’nin hava olaylarından etkilenmemesi için üstü kapatılmıştır. Siz de güneşten ve yağmurdan etkilenmeden Göbeklitepe’yi ziyaretinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Göbeklitepe Nedir? Neden Önemli?

  • Dünyanın eski tapınağıdır. Tapıların ortak özelliği ise T şeklinde 10-12 dikilitaşın çember planda dizilmiş olması ve aralarına taş duvar örülmüş olmasıdır.
  • Yapıların merkezinde çevresinde ki dikilitaşlardan daha yüksek boyda iki dikilitaş karşılıklı olarak yerleştirilmiştir.
  • Dikilitaşların çoğunun üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan sembol kabartmaları bulumaktadır.
  • Bu kabartmaların mesaj verdiği düşünülmektedir.
  • 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmiştir.
  • Hayvan motiflerinde  yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördekleri ve akbaba çok sık bulunmaktadır. 
  • Göbeklitepe antik bir kült merkezidir.
  • UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. 

Göbeklitepeyi Kimler Yaptı? 

Göbekitepenin gizemli sırları günümüzde hala devam etmekle birlikte araştırılmaktadır , çoğunluk  Mezopotamya’nın geçiş dönemi sırasında yapıldığını düşünüyor..

Göbeklitepe’nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Toros Dağları, Karaca Dağ etekleri, Şanlıurfa Platosu ve Fırat Ovası’nı birbirinden ayıran sıradağlar ve Harran Ovası Göbeklitepe’den görülmektedir. 
Göbeklitepe 1 kilometre uzunluğunda  kireç taşı platosu üzerinde bulunmaktadır. Göbeklitepede kullanılan kireç taşı, dünyadaki en kaliteli kireç taşıdır ve oldukça serttir.
300×300 metrelik bir alana sahip 15 metre yükseklikte olan tepededir. 

Göbeklitepe’deki Kazı Çalışmaları 

1995 senesinde Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Harald Hauptmann ve Klaus Schmidt bilimsel danışmanlığı esnasında başlamıştır. 2007 yılından itibaren ise kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu kararı nedeniyle kazı statüsüyle ve tekrar Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Klaus Schmidt’in başkanlığında devam ettirilmiştir
Yıllarca devam eden detaylı kazı çalışmaları, Neolitik Devrim‘i hazırlayan zemini yeniden yazmayı sağlayacak güvenilir  ve bilimsel sonuçlar kazandırmıştır.

WhatsApp Şimdi Ara