Schengen Vizesi Nedir? ve Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Nedir?

Schengen, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsamakta olan bölgeye denir. Bu ülkeler içerisinde Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn vadır.  Fakat Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler de vardır. Bunlara örnek verecek isek İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs ülkelerini söyleyebiliriz.

Schengen ülkeleri arasındaki vize serbestisi sayesinde birlik olan ülke vatandaşlarına seyahat kolaylığı sağlanarak sadece kimlik ya da pasaportları ile bölge içinde kullanım sağlayarak seyahat etme imkanları oluyor.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen, aynı zamanda uygun kurumlarca verilen ve birlikteliğe bağlı ülkeler içinde kolay seyahat etmeye izin vermekte olan bir vize türüdür. Schengen bölgesini oluşturan ülkelere schengen vizesi ile giriş yapılmaktadır. Şartlara bağlı olan ülkeler içerisinde tek bir vize işlemi ile birden fazla ülke gezme şansınız olmaktadır. 

Schengen Başvurusu: Schengen Nasıl Alınır?

Şubat 2020 itibariyle schengen üyesi ülkelere elektronik başvuru yapılabilmektedir. Başvuru formlarını elektronik ortamda doldurup imzalayarak işlem sürecini bitirebilirsiniz. Ayrıca gitmek istenilen ülkenin temsilciliği ile görüşüm sağlanarak Schengen vizesi alınabilir. Vize başvurusunda bulunacak şahıslar, öncelikle ilgili kurumun talep ettiği belgeleri tamamen hazırlayarak internet ortamından e-randevu sistemi üzerinden işlemini kolayca tamamlama şansı mevcuttur. Örnek verecek olursak Belçika vizesi için aracı kurumun sitesinden randevu alındıktan sonra vize işlem evraklarınızı tamamlayacak şekilde başvuru yapmanız vize işlemleri için yeterli görülecektir. Vizeyi aldıktan sonra birlik üyesi ülkeler arasında size verilen seyahat süresi boyunca dolaşabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise ilk girişin vize alınan ülkeden yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında sorunsuz bir şekilde diğer ülkelere giriş sağlayabilirsiniz.

Örneğin Belçika - Almanya – Fransa turu yapmak istiyorsunuz ve Schengen vizesine Belçika üzerinden başvurdunuz. Belçika ülkesine giriş yaptıktan sonra bu iki ülkeye de pasaportunuzla geçiş sağlayabilirsiniz. 

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Yaşa ve vize kategorilerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ücret ise Şubat 2020 itibariyle en güncel fiyatlandırması sınıflandırabiliriz.

2020 Schengen Vize Ücretleri

Yetişkin 80 Euro

6-12 Yaş 40 Euro

0-6 Yaş Ücretsiz

Avrupa Birliği ile vize kolaylaştırma anlaşması olan ülkelerin vatandaşları 35 Euro

Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Ülkeden ülkeye istenen evlar listesi fazlasıyla değişkenlik gösterebilir. Fakat Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin talep ettiği evraklar genellikle aynıdır.

Başvuru formu

Fotoğraf (istenen sayıda, Schengen vize fotoğraf ölçüleri ile uyumlu)

Pasaport

Uçak bileti rezervasyonu

Otel rezervasyonu

Yurt dışı seyahat sigortası

Banka hesabı bilgileri

İkametgah

Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi

Çalışanlardan İstenen Schengen Vize Başvuru Belgeleri

Şahıs çalışmakta ise istenen vize başvuru belgeleri çoğalıyor.

İş veren mektubu

İşe giriş bildirgesi

4A hizmet dökümü

Maaş bordrosu

Faaliyet belgesi

İmza sirküleri

Vergi levhası

Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen yapmayı fakat çalışmayan şahıslar masrafları karşılayacak bir sponsor göstermek zorundadır. Ebeveyn, eş ,kardeş sponsor olabilmektedir. Schengen vizesi başvurusu yapmayı düşünen emeklilerin ise yapacağı tek durum emekli kartlarını hazırladıkları evrakların arasına eklenmesi gerekmekdir. 18 yaş altı şahıslar ebeveynlerinden temin ettikleri muvafakatname ile schengen başvurusuyapılabilmektedir.

WhatsApp Şimdi Ara